Kapılarda Teknoloji

Kapılarda teknoloji ; her binada amacına uygun şekilde konumlandırılan ve tasarlanan farklı farklı kapı türleri kullanılmaktadır. Bu kapılar normal şekilde açılıp kapanan kapılar olabileceği bazı durumlarda özel izinle açılan, ya da dekoratif olarak hoş görünmesi amacı ile farklı bir açılma şekline sahip olan kapılar olabilir.

Fonksiyonel Kapı Çeşitleri

Kapılarda teknoloji önemli olan işlev içeri girmek isteyen ya da dışarı çıkmak isteyen kişiye yeteri kadar alan ve zaman tanımasıdır. Aksi takdirde kapılar kullanışsız olacaktır. Bu sebeple de kapılar yapılırken hem teknik olarak gereken ihtiyaçları karşılamalı hem de pratikte ve kullanımda amacına uygun olmalıdır. Kapı çeşidi olarak kullanılan modelleri birkaç ana grupta inceleyebilir ve özelliklerini açıklayabiliriz.

3 Grupta Kapılar

Döner kapılar genelde görüntüsüne önem veren mekan sahipleri ya da işletmeler tarafından tercih edilmektedir. sunroof tamiri İkinci grupta ise otomatik kapı modelleri vardır. Bu kapılar belirli bir mekanizmayaBu gruplardan ilki genelde otellerde ve alışveriş merkezlerinde rastladığımız döner kapı adı verilen dairesel kapılardır. Bu kapılar genişliği fazla olan alanlarda kullanılır ve genişliğe uygun olarak kesilen bir cam levhanın alanın merkezinden menteşelenip döndürülmesi sureti ile yapılır. Cam levhanın arasında başka kesitler de koyularak kişilerin birbirine temas etmeden geçebilmesi sağlanmaktadır. Bu döner kapı modelleri aynı anda birçok insanın geçmesine müsaade ettiği gibi hem de dekoratif ve oldukça şık bir görünüme sahiptir.

bağlı olarak otomatik olarak açılır ve de aynı şekilde geri kapanırlar. Bu mekanizma tıpkı otobüs kapılarında olduğu gibi düğmeye bağlı olarak komuta edilir. Aynı zamanda giren ya da çıkan kişiler tarafından da bu komut kontrol edilebilir. Otomatik kapı modelleri giriş ve çıkışlarda kısmen de olsa kontrol sağlandığı yerlerde kullanılmaktadır. Son grupta ise kapı modellerini görebiliriz. Bu kapılar isminden de anlaşılacağı gibi ışığa duyarlı kapılardır ve önünde daha önce ayarlanan mesafede bir kişi ya da bir nesne durduğu zaman kapılar kendiliğinden açılır.

Geçiş işlemi tamamlandıktan sonra birkaç saniye sensör bir hareket algılamadığında da kapanır. Fotoselli kapı ayarlarında ve sürelerinde kullanıcı tarafından belirli bazı değişiklikler yapılabilmektedir.